Kovács Sándor Pál emlékére
REQUIEM Kovács Sándor Pál - birkózó szakedzőért
A Kecskeméti Olimpiai Barátok Bóbis Gyula Köre mély fájdalommal, tudatja, hogy hosszantartó, súlyos betegség után 2017. február 5-én Kecskeméten 81. élet évében elhunyt Kovács Sándor Pál birkózó szakedző.
A Testnevelési Főiskola sportvezetői és – szervezési, illetve szakedzői szakán valamint Debrecenben, a Tanítóképző Intézet népművelés-könyvtáros szakán megszerzett diplomák után Bács-Kiskun Megye, különböző településein alapított meg 7 birkózó szakosztályt. Tíz éven át a Kecskeméti Sport Klub, birkózó szakosztályának volt vezetőedzője. Edzői tevékenysége eredményeként 21 Magyar bajnok, valamint olimpiai, Európa bajnoki és Világ bajnoki érmes sportoló került ki.
Ő maga a Szenior korosztályban, két fogásnemben összesen 14 szer lett országos első helyezett. Nemrég elnyerte az örökös Magyar bajnoki címet is.
Alapító tagja a Kecskeméti Olimpiai Barátok Bóbis Gyula Körének és vezetőségének.
A sportban kifejtett eredményes munkásságáért számos kitüntetést kapott:
- Testnevelés és Sport Kiváló Dolgozója,
- Kiváló Edző,
- Kiváló Munkáért miniszteri dicséret,
- Bács-Kiskun Megye Sport Díja.
- 1994-ben, a Kecskeméten megrendezett Világ Kupán Ercegan Milántól, a FILA elnökétől személyesen vette át a Nemzetközi Amatőr Birkózó Szövetség Csillagkeresztjének ezüst fokozatát.
Életének másik nagy szerelme az irodalom. Már gimnazista korában ő volt a kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium „versmondó dalnoka” és ifjú poétája. Évtizedek óta írt újságcikkeket, novellákat, verseket. Alapító tagja a Bács-Kiskun Megyei Költők és Írók Baráti Körének Mesélő Pantheon című művében emléket állított az olimpiák és egyéb világversenyek magyar hőseinek: az Erős Magyaroknak! A kötet erről mesél színesen, hitelesen. 17 Magyar birkózónak állít örök emléket. Ami a Krónikás Énekeket - illeti, azok stílszerűen elégítik ki a történeti és irodalmi követelményeket, az egy-egy birkózóra jellemző vonásokat, küzdelmüket, fogásokat közvetlen baráti hangnemben eleveníti meg.
„Túl a három ikszen
utazott Londonba
hogy a Svéd bajnokot
befogja járomba…
Pedig amúgy nem volt
ő harcias alkat
szerette a zenét
és az irodalmat…
De a „hirős város”
emlékszik nevére
versenyeket rendez
tiszteletére.”
Ki ne ismerné föl ezen, jellemzők alapján, hogy Bóbis Gyuláról van szó.
Ezen kivűl még megjelent a Grundbirkózás című szakkönyve, amelyben megalkotott és kifejlesztett egy „magyar népi birkózó formát” amit 1978 óta országos szinten is űznek a fiatalok. A NAT testnevelési (alternatív) programjában is szerepel.
2015-ben a Magyar Kultúra Lovagja díjat odaítélték számára.
Temetése 2017. február 16-án 11 óra 45 perckor lesz a Kecskeméti Köztemetőben.
Emlékére gyújtsunk egy gyertyát!
Találatok: 1006